Menü Kapat

MAÇKA DOĞASININ SAKLI BAHÇESİYİM

Maçka’nın sıra dağlarından doğup Trabzon’da denizle buluşan Değirmendere ırmağının havzasını oluşturan Meryamana, Zigana ve Galyan derelerinin dik yamaçlı vadileri, sıralanmış dağları ve yeşil yaylaları, kendine özgün bitki örtüsü,  yabanıl hayat ( flora-fauna ) zenginliği, 3082 rakımlı deve boynu buzulundan beslenen  krater gölü ( çakıl göl ), tarihi kaleleri (Ğurğur Kalesi, Livera Kalesi Aşağı Kale ),  tapınakları ( Ziyanın Kayası), Manastırları (Vazelon, Sumela, Kuştul ), Kiliseleri, Şapelleri,  Kemer Köprüleri ( Kınalı Köprü, Maçka Köprüsü, Taş Köprü), savaş mevzileri, tarihi mimari yapıları (Camiler , Konaklar), tarihi yolları (Anabasis, Papaz yolu), mitolojik anlatımları, kültürü (Kemençesi), yöresel mimari, gelenek ve festivalleri ile çeşitli doğa aktivitelerinin de yapıldığı turizm değerlerini,  sürdürülebilir eko-Turizm anlayışıyla yöresel tatları, konaklama, karavan – çadır kampı ve doğa aktiviteleri gibi hizmetleri vererek sizlere sağlık kürü  olabilecek dünyadaki  bakir bir cennetim.

Bizler Doğa Aşığıyız; Doğa sevgisini ve bilincini tabiat ile iç içe yaşamanın en yalın halini kendi kültürlerimizle harmanlayarak  yaşatabilmeyi ve doğaya olan vefa borcumuzu ödeyebilmenin çabasındayız.
Kolaylık vadetmiyoruz! Zorluk vadediyoruz! sizleri gürültülü ve stresli ortamlardan uzak tutup doğa ile buluşturmak amacındayız. Hizmet kalitesinin lüks ortamlarda, pahalı sistemlerle ve bol ekipmanlarla sağlanamayacağı kanısındayız.
Çocuklar Geleceğimiz; Doğayı korumak istiyorsak fidan dikmenin, kendini doğaya adamanın yeterli olamayacağını, çocuklarımızı doğayla buluşturup tanıtarak sevmelerini ve korumalarını sağlamak istiyoruz.

İnsana ve doğaya saygı; Hangi kültür, medeniyet , ırk ve felsefi inançta olursa olsun, çevreye saygıyı, kamp kurallarını özümsemiş bireylerin birlikteliğini huzurun renginde kaynaştıklarını görmek bizim mutluluk kaynağımızdır.
Eko Turizm;Kendi özgünlüğündeki doğayı sahip olduğumuz bilgi birikimi ile yorumlayarak anlatmaktır en sevdiğimiz iş…
Unutulmaya yüz tutmuş yaşam tekniklerinin, en ilkel metotlardan başlayarak  günümüz eko turizmine entegre edilmiş halini sürdürülebilir kılmak istiyoruz.

Yorularak içilen suyun acıkarak yenen yemeğin tadını verebilmenin zor bir yoldan geçtiğini bile bile yöremizdeki bu eksikliği giderme adına bu yola çıktık ve bütün bunları doğaya ait huzurun renginde buluşmak isteyenlere sunmaktayız.
Eko turizmi sürdürme adına çevreci misyonumuzu enerjimizi güneşten ve rüzgârdan, üretmekteyiz, bu nedenle elektrik ihtiyacınızı tasarruflu kullanınız.

Doğanın sunduğu güzellikleri huzurlu bir atmosferde doyasıya yaşayabileceğiniz kampımızın sürdürülebilirliğini insan ve doğaya saygı ile sağlanacağı misyonumuzdur önemsiyoruz.

ANABASİS YOLU

Anabasis Yolu (Onbinlerin Dönüşü Yolu), Maçka – Tekes tepesi ( İskobel ) (yaklaşık 40km) hattı, Maçka’dan başlayarak taş döşemeli Livera yolları, taş duvarlı sokaklarında yürürken tarihi kaleleri, şapelleri, kiliseleri, konakları, evleri, seranderleri, taş değirmenleri, çeşmeleriyle köy başından sonra yoğun ladin ormanlarının yamaçlarından geçerken ara ara taş döşemeli yolları, kaynak suları, çeşmeleri, orman  içi mezere çayırları-evleri, 1800 rakımlardaki yayla evlerini-düzlüklerini geçip yöresel mimariye ve yöresel kültüre dokunurken Sumela (Meryamana) Manastırını karşıdan izleyip tarihin gizemli derinlikleri hayalinizde canlanırken ufuktaki denizi görmek,  her mevsim büyüleyici güzellikleri eşliğinde vadilere hakim panoramik görüş açısıyla yürürken, doğanın en yalın ve saf halini yüreğinizde hissetmenizin yanı sıra fotoğraf meraklılarınada zengin fırsatlar sunan 2500 yıllık geçmişe sahip tarihi bir yoldur.

Ayrıca bölgenin diğer turizm noktalarına (Kuştul Manastırı, Sumela Manastırı, Santa Harabeleri, Çakıl Göl Buzulu gibi) yürüyüş parkurlarıyla ulaşabileceğiniz turizm koridoru niteliğinde olup, güvenle trekking ve otosafari turlarını gruplara uygun hava koşullarında yöreyi iyi bilen rehberlerimiz eşliğinde yapabilirsiniz.

Trekking (Doğa yürüyüşü): Tarihi ANABASİS (Onbinlerin dönüşü) yolu üzerinde bulunan livera kampın, ladin ormanlarında bölgeyi iyi bilen rehberler eşliğinde her yaş grubuna uygun kısa ve uzun parkurlarda güvenle doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.
Yanınızda ortama uygun kıyafet bulundurmanızı tavsiye ederiz. (Su Geçirmez Yürüyüş Ayakkabısı, Yağmurluk, Tozluk, Baton vs )

Yamaç Paraşütü: Belgeli Pilotlarımızın yolcusu olarak, güvenle uçuş zevkini tadıp, Maçka tarihinin gizemli derinliklerini hissederek, her mevsim doğal güzelliklerini kuşbakışı seyredip hafızanıza kazıyabilirsiniz. Ayrıca yamaç paraşütü pilotları için 400-2500 metre aralığında kalkış ve iniş alanları mevcuttur.

Foto Safari: Bölgemizin en güzide eserlerinden Sumela Manastırı‘nı kuşbakışı seyretmek tarihin her dönemine ait yapılarını, yöresel mimarisini, yağışlı iklimine bağlı akarsularının asırlarca oluşturduğu vadilerin bitki örtüsünü, doğal yabanıl hayatını, ufuktaki Karadeniz’i ve ayaklarınızın altındaki bulutları gözlemleyerek ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kuş Gözlemciliği: Geçiş hattındaki göçmen kuşları ve bölgeye ait diğer kuş türlerini gözlemleyebilir ve fotoğraflama fırsatı yakalayabilirsiniz.

Olta Balıkçılığı: Balta girmemiş ormanların vadilerindeki temiz (renkli çakıl taşlı) derelerinde kırmızı benekli alabalık tutma zevkini yaşayabilirsiniz.

Doğada Hayatta Kalma (Survival): Ormanın derinliklerinde kendi imkanlarıyla yiyecek bulmaya ve geceyi ormanda geçirmeye hazırsanız bu aktiviteleri birlikte program dahilinde yapabiliriz.